Ella Ertesi Gün Hapı Kullananlar (30 mg 1 Tablet)

Ellla Ertesi Gün Hapı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Kullanıcı Yorumları ve şikayetleri...

2

Doğum kontrol hapı olan ella ertesi gün hapı ile alakalı olarak bu yazımızda kullanıcı yorumları paylaşılacaktır. Ella ertesi gün hapı kullananlar yorum alanından ürün hakkındaki yorum ve şikayetleri yazarak sizlerin de bilgi sahibi olmasına yardımcı olacaklardır. İnternette insanlar en çok “ella ertesi gün hapı kullandım hamile kalır mıyım? kısırlık yapar mı? fiyatı ne kadar? kullandığım zamanlarda adeti geciktirir mi?” gibi soruları soruyorlar. Bu yazımızda sorulara birer birer cevap vermeye çalışacağız. Siz de ella ertesi gün hapı kullanıcı yorumları alanından ürün hakkındaik yorum ve düşüncelerinizi paylaşarak ürünü kullanmak isteyenlere yardımcı olabilirsiniz.

Ella Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ella ertesi gün hapı nedir?
Ella yan etkileri nelerdir?
Ella ertesi gün hapı kullanımı
Ella ertesi gün hapı fiyatı
Ella hapı kullanıcı yorumları

En kısa tanımıyla ella bir doğum kontrol hapıdır. Halk arasında ertesi gün hapı olarak da bilinmektedir. 1 kutu içerisinde tek bir tablet olarak satılan bu ürünün rengi beyaz olup şekli yuvarlaktır. Her iki tarafında ise ELLA ibaresi bulunmaktadır. Sık kullanılması tavsiye edilmese de en etkili ve acil olarak kullanılması gerektiği zamanlarda kullanılan bir kontrol hapıdır.

Bazı zamanlarda korunulsa bile kondomun yırtılmış olması yada çıkmış olması nedeniyle hamile kalınma ihtimalinin yüksek olduğu durumlarda ella ertesi gün hapı kullanılıyor. Adı üstünde, ilişkiden sonraki gün kullanılan bu hapın sürekli kullanılmaması tavsiye ediliyor.

UYARI: Ella ertesi gün hapı prezervatif yada diğer doğum kontrol yöntemleri gibi sürekli olarak kullanılabilen bir yöntem değildir. Sürekli kullanıldığında ciddi sağlık sorunları ile birlikte hastanelik olma ihtimalinizin yüksek olduğunu unutmayınız…

Ella ertesi gün hapı kullanıldığı zaman progesteron hormonunun etkinliğini değiştirmektedir. Bu da yumurtalıklarınızdan bir yumurtanın rahime düşmesinin önleyerek hamile kalmanızı engellemektedir. Elbette her korunma yönteminde olduğu gibi ella ertesi gün hapı kullandığınız zamanlarda da hamile kalma ihtimaliniz vardır. Bu ihtimal düşükte olsa hamile kalma ihtimaliniz bulunmaktadır. İlacın üreticileri ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ellanın etki gösterdiğini iddia etmektedirler.

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Netice itibariyle kimyasal bir ürün olduğundan dolayı ella ertesi gün hapı da bazı yan etkilere sahiptir. Bu yan etkileri aşırı bir şekilde gördüğünüz zaman hastaneye giderek bu ilacı kullandığınızı ve şikayetlerin başladığını söylemeniz gerekiyor. Peki nedir bu yan etkiler?

  1. Mide Bulantısı
  2. Kasık ve çevresinde ağrı başlaması
  3. Baş dönmesi
  4. Adet düzensizliği

yukarıdaki sıraladığımız durumlar en çok görülen yan etkilerdir. Bu yan etkilerden birini yada hepsini birden yaşamış olmanız hamile kaldığınız anlamına gelmediği gibi kesinlikle hamile kalmayacağınız anlamına da gelmemektedir.

Bilgi: Doğum kontrol haplarını genellikle kadınlar kullanmaktadır. Fakat erkekler için üretilen doğum kontrol hapları da bulunmaktadır. Ansiklopedik bilgi almak için vikipedia sayfasını ziyaret ediniz. [1]

Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Ella 30 mg 1 tablet kullanımı yukarıda da ifade ettiğim üzere sürekli kullanılabilen bir ilaç değildir. Hani halk arasında bir laf vardır “ayda yılda bir kere” diye. Aynen öyle de ella ertesi gün hapı ayda yılda bir kere kullanılması gereken bir ilaçtır. İlişki sonrasında bu ilacı kullanabilmeniz için 120 saatiniz yani 5 gününüz bulunmaktadır.  Bu ilacı adet döngünüzün her hangi bir anınıda kullanabiliyorsunuz.

Ella ertesi gün hapını aldıktan sonra kusma meydana gelebilir. Eğer başka bir ilaç alma ihtiyacınız varsa mutlaka doktorunuza danışarak kullanmanız gerekiyor.

Ella Ertesi Gün Hapı Kullanıcı Yorumları

Eczanelerde reçetesiz satılan ella ertesi gün hapının satış fiyatı 50 ile 60 TL arasındadır. Sürekli tekrarladığımın farkındayım ancak 1 yıl içerisinde en fazla 3 defa kullanılması tavsiye ediliyor. Hatta bazı kişiler yılda en fazla 2 defa kullanılması gerektiğini ifade ediyor. Siz de ella ertesi gün hapı kullanıcı yorumları başlıklı bu yazıda aklınıza takılan soruları sorabilir, yorumlarınızı diğer insanlarla paylaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz...

2 Yorum Yapılmış

  1. Kullanıcı Yorumları - kullanıcı yorumları

    Ella ertesi gün hapı ile alakalı merak ettiğiniz tüm soruları buradaki yorum alanından sorabilirsiniz. Sizce ella ertesi gün hapı iddia edildiği kadar etkili bir ilaç mıdır? Ne düşünüyorsunuz?

  2. Hüsne - kullanıcı yorumları

    Mrblar nisanlimla adetimden 16 gunu sürtunerek ilişki yaşadık boşalma falan olmadı yanliz yumurtlama dönemim olduğu için zevk suyundan korktuk 27 saat snra ella ertesi gün hapı içtim yanlız yarın adet olmam lazm fakat hiçbir belirti yok ara ara kasiklarimda ağrı oluyor ella hapi korur mu ve adet gecikmesi yaparmı sizce hamilemiyim

Sen de bir yorum ekle

Mail adresiniz başkalarıyla paylaşılmayacaktır...