Yazz 24+4 Doğum Kontrol Hapı Nedir? Kullanıcı Yorumları

Yazz 24+4 Doğum Kontrol Hapı Kullananlar, Fiyatı ve Yan Etkileri burada...

1

Merhaba. Bu yazımızda yazz 24+4 doğum kontrol hapı nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ayrıca yazz 24+24 yan etkileri nelerdir, kimler kullanamaz, kullanıldığında ne zaman adet olunur, kullanıcı yorumları ve şikayetleri de paylaşılacaktır. Tüm bu sorulara bu başlık altında yanıt vermeye çalışacağız. Siz de aklınıza takılan soruları yorum alanından sorabilir, ilacı kullandıysanız da merak eden bayanlar için yorumları / şikayetleri yazabilirsiniz. Siz de bu yazıyı beğenirseniz eğer www.kullaniciyorumlari.gen.tr sitemizi takip etmeyi unutmayınız.

Yazz 24+4 Hapı Nedir?

Yazz 24+4 Nedir?
Yazz 24+4 Kullanımı
Yazz 24+4 Yan Etkileri Nelerdir?
Yazz 24+4 Hakkında Önemli Uyarılar
Yazz 24+4 Kullanıcı Yorumları

Etken maddesi drosprenon ve etinilestradiol olan yazz 24+4 bir doğum kontrol hapı olup ağız yoluyla alınan bir ilaçtır. İçerisinde ayrıca mısır nişastası, laktoz monohidrat, titanyum dioksit, magnezyum stearat, kırmızı demiroksit gibi yardımcı maddeler de bulunmaktadır. Etken madde olarak 3 mg drospirenon ve 0.02 mg etinilestradiol bulunuyor.  Yazz 24+4 şeklinde bir isminin olmasının nedeni kutu içerisinde 24 tane etken madde bulunan kapsülün olması 4 tane de etken made içermeyen kapsülün bulunmasıdır. Etken madde içeren 24 kapsülün şekli yuvarlak olup bir tarafında altıgen içerisine yerleştirilmiş DS kabartması bulunuyor ve rengi ise açık pembedir. Diğer 4 kapsül ise yine yuvarlak şekilde olup rengi beyazdır ve etken madde bulunmuyor.

Yazz 24+4 doğum kontrol hapı içerisindeki etken maddelerin görevi folikülün yumurtlama basamağına kadar olgunlaşabilmesi için gerekli olan hormonun yani FSH ile LH’ın salgılanmasını baskılayarak yumurtlamanın engellenmesidir. Zaten yumurtlama olmadığında hamile kalma durumu da söz konusu olmayacaktır. Yüzde 100 garantili bir yöntem değildir. Zaten hiç bir doğum yöntemi yüzde 100 değildir. Kısacası yazz 24+4 doğum kontrol hapı gebeliğin önlenmesi için, adet öncesinde yaşanan rahatsızlıkların giderilmesi ve doğum kontrol hapı kullanıp aknesi olan kadınların aknelerinin tedavisi için kullanılmaktadır.

Ekstra Bilgi: Doğum kontrol hapları hamileliği geçici olarak engellemek amaçlı kullanılan ilaçlar olup mutlaka doktor tarafından tavsiye edilirse kullanılmalıdır. Detaylar için wikipedia sayfası…

Yazz 24+4 Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Bu doğum kontrol hapını kullanmaya başladıysanız hergün aynı saatlerde almanız gerekiyor. Ağız yoluyla alınan yazz 24+4 doğum kontrol hapı bir bardak su ile birlikte kullanılmalıdır. Hapı kullanmaya başladığınızda ilk günler birşey olmasa da birkaç gün sonra kanamaların başlaması normaldir. Eğer daha önce hiç doğum kontrol hapı kullanılmamışsa kanamanın olduğu ilk günden itibaren yazz 24+4 hapını kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer ilk gün almadıysanız kanamadan sonraki ilk 3-4 günde de kullanabilirsiniz. Eğer başka bir doğum hapı kullanıyorduysanız ve yazz 24+4 doğum kontrol hapı kullanmaya başlayacaksanız önceki hapınızın son tabletini aldığınızın günden sonraki gün kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yazz 24+4 Kullanımı her gün aynı saatte olmak zorundadır. Hapı ağız yoluyla alırken mutlaka bir yada iki bardak su içiniz. Birbirini takip eden 28 gün boyunca her gün düzenli olarak 1 tablet alınması gerekiyor.

Eğer ara verecekseniz en fazla etkin madde içermeyen yazz 24+4 kapsülünün son gününe kadar ara verebilirsiniz. Sonrasında mutlaka kullanımına devam edilmelidir. Eğer hamile kalmışsanız ve ilk 3 ayda düşük yapmışsanız hemen bu hapı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Olur da 1 gün ya da 2 gün yazz 24+4 doğum kontrol hapı almayı unuttunuz yada herhangi bir sebepten dolayı alamadınız.. O zaman paniklemenize gerek yok. Dünyanın sonu değildir. Almadığınız günlerde eğer ilişkiye girecekseniz diğer korunma yöntemleriyle korunabilirsiniz. Çocukların kullanması sakıncalıdır. Eğer kullanmaları gerekiyorsa doktor tavsiyesi ile olmalıdır.

Yazz 24+4 Yan Etkileri Nelerdir

Tüm kimyasal madde içeren ürünlerde olduğu gibi yazz 24+4 doğum kontrol hapı da bazı yan etkilere sahiptir. Aşağıda sıralayacağımız yan etkilerinden biri yada birkaçını görürseniz yazz 24+4 doğum kontrol hapını almayı durdurmanız ve acilen doktora durumu izah etmeniz gerekiyor.

 1. Tek taraflı bacak ağrısı yada şişme
 2. Sol tarafınızda oluşan ani şiddetli göğüs ağrısı
 3. Ani nefes darlığı yada nefes alamama
 4. Normalde olmayan öksürüklerin başlaması
 5. Şiddetli baş ağrıları veya görme kaybı
 6. Çevrenizdeki eşyaları çift görmeye başlama
 7. Konuşmada zorluk çekme yahut hiç konuşamama
 8. Şiddetli karın ağrısı yada hareket bozuklukları

Yukarıda saymış olduğum yan etkileri çok ama çok ciddi yan etkiler olup mutlaka hastaneye gitmeniz gerekiyor. Eğer bu yan etkilerinden bir tanesini yaşamışsanız yazz 24+4 doğum kontrol hapı içerisindeki bir kimyassal maddeye karşı alerjiniz var demektir. Bu yan etkileri herkes görecek diye bir kaide yoktur. Bu yan etkiler seyrek görünse de sizde görünmeyecek diye bir kaide yoktur.

 • Alışılmışın dışında vajinada meydana gelen yoğun kanama
 • Göğüslerinizde kitle oluşumu

Yukarıdaki 2 yan etkiden bir tanesi görünürse hiç zaman kaybeden doktorunuza bildirip size yakın bir hastaneye giderek acilde durumu izah ediniz. Allah korusun ama bunlar ciddi yan etkiler olup tıbbi kontrol gerektirebilir. Ayrıca eğer aşağıda sıralayacağım yan etkileri görürseniz paniklemenize gerek yoktur fakat yine de doktorunuza böyle bir durumun olduğunu bildirmenizde yarar vardır.

 • Karın ağrısı, bulantı, baş ağrısı
 • Kilo artışı, meme ağrısı, meme hassasiyeti
 • Kusma, ishal olma, migren yada ödem
 • Duygusal değişimler, depresif duygu durumu
 • Cinsel istekte azalma, memede büyüme, cilt döküntüsü
 • Kilo azalma, cinsel istekte artış, vajinal akıntı

En son sıraladığımız yan etkiler ise hafif olup paniklemenize gerek yoktur ancak doktorunuza bildirmenizde yarar vardır.

Yazz 24+4 doğum kontrol hapı reçete ile satılan bir üründür. Olur da bir şekilde elinize geçerse lütfen kullanmadan önce ciddi bir riskle karşı karşıya olduğunuzu unutmayınız. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Yazz 24+4 Doğum Kontrol Hapı Uyarıları

Bu doğum kontrol hapını kullanacaksanız mutlaka ama mutlaka doktorunuzdan onay almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bazı durumlarda bu ilacın kullanılmaması gerekiyor. Doktorunuza sizde olan tüm rahatsızlıkları söyleyerek yazz 24+4 doğum kontrol hapı kullanabilip kullanamayacağınızı sorunuz. Eğer sizde damar tıkanıklığı varsa, görme bozukluğunuz varsa yada konuşma sorunu yaşıyorsanız, damarlarınızı etkileyen şeker hastalığınız varsa yada ciddi bir karaciğer rahatsızlığınız varsa kesinlikle yazz 24+4 hapını kullanmayınız yada doktorunuzdan onay alınız. Ayrıca bu liste çok uzundur. O nedenle yazz 24+4 kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan onay alınız.


Yazz 24+4 Kullanıcı Yorumları

Meşei Almanya olan bu ilaç Bayer tarafından ülkemizde pazarlanmaktadır. Satış fiyatı satın alacağınız eczanelere göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 35-45 TL arasındadır. Ve yazz 24+4 doğum kontrol hapı reçete ile satılmaktadır. Siz de yazz 24+4 kullanıcı yorumları başlıklı bu konumuzda aklınıza takılan soruları sorabilir, kullandıysanız eğer ürün hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Eğer konuyu beğendiyseniz www.kullaniciyorumlari.gen.tr sitemizi paylaşmayı unutmayınız. Teşekkürler.

Bunları da beğenebilirsiniz...

1 Yorum Yapılmış

 1. Çiğdem - kullanıcı yorumları

  Şimdi benim merak ettiğim bir şey var. Malumunuz önümüz Ramazan ve oruç tutulacak 30 gün boyunca. Bir de sıcaklar olacak. Eğer ben bu hapı kullanırsam oruçta zorlanır mıyım? Söylediğinize göre yan etkilerini görme ihtimalim de bulunuyor. Oruca bir zararı olur mu? Yardımcı olursanız memnun oluurm.

Sen de bir yorum ekle

Mail adresiniz başkalarıyla paylaşılmayacaktır...